Pon - Pt: 08:00-18:00 602-722-126
malowanie24@gmail.com
WARSZAWAMALOWANIE.PL > Farba > Jaki kolor farby do jakiego wnętrza?
Jaki kolor farby do jakiego wnętrza_

Wybór koloru farby jest niezwykle istotny. Musi dobrze pasować do całej kompozycji w pomieszczeniu, razem z meblami i dodatkami tworzyć spójny efekt i wprowadzić taki klimat, na jakim nam zależy. Nie mniejsze znaczenie odgrywa także rozmiar pomieszczenia i dominujący styl. Pamiętaj, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie zakupów i na czym się wzorować.

Kiedy udasz się do sklepu budowlanego oferującego farby, przekonasz się, jak duży masz wybór. Wbrew pozorom zakupy do domu nie są wcale łatwe, gdyż wybrany przez Ciebie odcień musi zgrać się z pozostałymi elementami występującymi we wnętrzu. Sytuacja jest ułatwiona, kiedy aranżacja wnętrza odbywa się po raz pierwszy, nie masz jeszcze kanapy, mebli i dodatków. Zadanie jest nieco trudniejsze, kiedy pokój przechodzi renowację i zmieniane są tylko niektóre elementy i dekoracje. W takim przypadku w trakcie wybierania odpowiedniego koloru skup szczególną uwagę na charakterze pomieszczenia. Właściwie dobrana farba może optycznie powiększać, albo pomniejszać pomieszczenie, a nawet korygować kształt czy poprawiać inne niedoskonałości. Ogólna zasada brzmi: w przypadku niewielkich przestrzeni wybieraj jasne farby, gdyż pokój stanie się optycznie większy, przestronniejszy i będzie odbijał jakże potrzebne światło. Pomieszczenie o większych gabarytach daje wiele możliwości. Ciemne, intensywne kolory, dwa odcienie na ścianach, tapety – naprawdę jest w czym wybierać. W omawianym przypadku nie uzyskasz efektu przytłoczenia, a wręcz pokój zyska przytulny charakter i sprawi, że spędzany w nim czas będzie obfitował w całkiem inne emocje i wrażenia. Jeśli Twój pokój nie ma kształtu kwadratu, możesz uzyskać zbliżony efekt przy pomocy odpowiednich kolorów. Ściany najbardziej oddalone od środka powinny mieć ciemniejszy kolor, dzięki czemu optycznie je przybliżysz, a dla pozostałych warto wybrać jaśniejszy kolor.

Wybór koloru jest także uwarunkowany oświetleniem występującym w pomieszczeniu. Duże okna oznaczają sporo światła dziennego, co również wpływa na odbiór koloru, a nawet zmianę jego barwy. Jeśli Twoje okna wychodzą na południe i zachód, dobrze sprawdzą się farby chłodne. W przypadku, kiedy światła jest stosunkowo mało, zdecydowanie lepiej wybrać ciepłe kolory.